Srpska deca na Kosovu i Metohiji su na udaru stalnog nasilja. Nekoliko slučajeva u poslednje vreme učinili su da se deca osećaju nesigurno uprkos sporazumu između Republike Srbije i pokrajine Kosovo i Metohija o upravljanju većinski srpskim područjima.
U decembru 2020. godine izašla je vest o napadima na srpske školarce na Kosovu, Metohiji u Vitini.
Tada su nepoznate osobe su gađale kamenicama, razbijale prozore i pokušale da razbiju ulazna vrata u jednoj srpskoj osnovnoj školi. Bio je to jedan od nekoliko slučajeva svakodnevnog nasilja nad srpskim stanovništvom, posebno nad decom na Kosovu i Metohiji.
Dana 19. aprila 2013. godine potpisan je sporazum između Republike Srbije i pokrajine Kosovo i Metohija o upravljanju većinski srpskim područjima Kosova i Metohije. Sporazum je doveo do uspostavljanja relativno složenog sistema za praćenje prava dece na Kosovu i Metohiji. Uprkos sporazumu, srpska deca su izložena kršenju ljudskih prava i čestim napadima.
Konkretno, na severu Kosova mnoga deca su lišena roditeljskog staranja. Uprkos izveštajima Centara za socijalni rad u sredinama sa srpskom većinom, kršenja ljudskih prava su i dalje česta.
Etnički nemiri i drugi problemi
Na Kosovu i Metohiji postoji nekoliko sigurnih kuća. Međutim, srpska deca se osećaju nesigurno u ovim sigurnim kućama. Ipak, deca se tamo drže u srpskom sistemu jer na severu Kosova gotovo da i nema hraniteljskih porodica. To znači da deca često moraju da putuju i do 200 km da bi bila u hraniteljskim porodicama ili u institucijama u Srbiji.
Povrh svega, nasilje i pljačke stvaraju još više nemira i straha među srpskom decom. To pokazuje krhkost novog multietničkog društva u pokrajini Kosovo i Metohije.
Zbog toga je potrebna međunarodna intervencija kako bi se počiniocima poslala poruka o njihovom nasilju. Međutim, ovi napadi na srpsku decu izazivaju strah i nesigurnost.
Još jedan problem je nedostatak odgovarajućih procedura kada je u pitanju premeštanje dece iz nadzora. Stope usvojenja su niske u ovim oblastima, a deca sa smetnjama u razvoju obično ne nađu porodicu. Iako se deca često usvajaju na međunarodnom nivou.
Srpskoj deci na Kosovu i Metohiji potrebna je bezbednost, zdravstvena zaštita, obrazovanje. Zbog toga se naša humanitarna organizacija fokusira na ovu decu kako bi im obezbedila bolji život.
https://tekdeeps.com/serbian-children-under-attack-stoned-school-in-viti-vitina-kosovo-and-metohija/
Comments