Tako ostatak sveta doživljava siročad na Balkanu, koji je bio deo bivše Jugoslavije.
Disfunkcionalna država Bosna i Hercegovina iznevjerila je siročad, koja su u ratovima izgubila roditelje. Većina dece u sirotištu dolazi sa traumama iz proslosti zbog ekstremnog siromaštva i nemira, koji su rezultat razornih ratova.
Sirotišta ili državne institucije na Balkanu odražavaju sličan nebrižni odnos prema ovoj deci. Takva situacija čini decu u državi najugroženijim građanima.
Kršenja ljudskih prava su rasprostranjena u sirotištu na Balkanu
Deca siročad na Balkanu su izložena svim vrstama kršenja ljudskih prava. Stvari kao što su zanemarivanje, neuhranjenost i batinanje od strane osoblja sirotišta više ne iznenađuju.
Osim toga, priče dece sa smetnjama u razvoju su još strašnije. Stotine dece sa smetnjama u razvoju prolaze kroz zlostavljanje i izolaciju u sirotištu, što na kraju može dovesti do usporenog fizičkog, emocionalnog i intelektualnog razvoja. Podeljena država ne može pravilno da nadgleda svoja sirotišta, niti može da pruži bolju alternativu ovoj deci.
Deca često dobijaju pretnje isključenjem i za najmanji prekršaj. Beskućništvo može da učini sve još gorim za ovu decu.
Prema Human Rights Vatch-u, većina sirotišta nema dovoljno osoblja za veliki broj dece, posebno one kojoj je potrebna veća podrška, što dovodi do zanemarivanja.
Tu smo da pružimo našu podršku
Stanje siromašne dece u sirotištu na Balkanu slama nam srca. Međutim, samo saosećanje neće poboljšati njihovu situaciju. Ovoj deci je potrebna svaka vrsta podrške da bi vodila pristojan život.
Deca iz ratnih raseljenih porodica i deca sa smetnjama u razvoju predstavljaju maksimalan deo dece u nevolji sa potrebama.
Kao humanitarna organizacija, radimo sa lokalnim stanovništvom i zajednicama da podržimo ovu ugroženu decu kako bi dobila dovoljno hrane, odeće, obrazovanja, medicinske nege i bolji život. Takođe imamo za cilj da pružimo psihološku podršku kako bismo im ulili poverenje.
Hajde da to ostvarimo radeći zajedno!
Sources
Comments